Čaj a 5 věcí, které jste o něm možná nevěděli

1) Více barev, jedna rostlina

Čaj se vyrábí z keře zvaného Camellia Sinensis. Pouze produkty z tohoto keře jsou správně označovány jako čaj. Ačkoliv může mít tento keř spousty pod-druhů a kultivarů, žádný z nich není přirozeně černý nebo zelený. Jako u všech keřů jsou listy zelené. O tom, zda se bude výsledně jednat o zelený, černý nebo další druh čaje rozhoduje způsob zpracování. To znamená, že z jednoho keře může být vyroben zelený i černý čaj.

čaj - černý, zelený

Nejzásadnější roli ve výrobě různých druhů čaje hraje oxidace. U zeleného čaje je jakákoliv oxidace velmi nežádoucí. Proto se ihned po sběru čajových lístků proces oxidace zastaví buď jejich spařením horkou suchou parou či orestováním na sucho. U čajů černých se proces oxidace naopak podpoří narušením struktury lístků například jejich promačkáním. Následně se takto poškozené lístky nechají až 48 hodin ležet, dokud není proces oxidace dokončen. Výsledkem je zhnědlý list -> černý čaj. Poté zbývá čajové lístky usušit.

Ostatní druhy čaje (bílé, žluté, modrozelené) jsou nejčastěji jakousi variantou tohoto procesu (například oxidace z 60 %, různé způsoby sušení atd.).

2) Čaj jako magnet na mýty

Mýtus první: Kofein a thein

Mnozí z vás jste určitě slyšeli o povzbuzující látce v čaji podobné kofeinu, která je označována jako thein. Tato informace je mýtus, který existuje již skoro 200 let. Mě samotného překvapuje, kolik článků i v roce 2020 píše o této látce, jejíž existence byla vědecky vyvrácena krátce poté, kdy byla objevena.  

V roce 1827 izoloval Jean Baptiste Oudry onu povzbuzující látku z čaje, kterou nazval thein. Ale v roce 1838 bylo chemikem Carlem Jobstem potvrzeno, že se v případě theinu a kofeinu jedná o naprosto stejné látky. Mají stejný chemický vzorec.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč si lidé stále myslí, že tyto účinné látky jsou odlišné? Efekt kofeinu po konzumaci čaje nebo kávy se liší – často se také říká „Káva stimuluje, čaj bystří“. Hodně záleží především na dalších látkách obsažených v čaji/kávě, se kterými kofein po konzumaci reaguje v těle. A proto si lidé mohou stále myslet, že se jedná o látky v zásadě rozdílné. Za zmínku stojí, že obsah kofeinu v jednom hrnku čaje je průměrně 3-5x nižší než v hrnku kávy.

Nikdo neví přesně, proč tomu tak je, ale já sám mohu ze zkušenosti potvrdit, že pokud nechcete usnout a začíná selhávat káva i energetické nápoje, tak můžete sáhnout po čaji. Pokud řešíte únavu a potřebujete stimulant, měli byste zkusit čaj jako první, potom kávu a na energy drinky se ideálně vykašlat, protože stejně nijak výrazně nefungují. Čaj je opravdový životabudič a nezískal si tento titul jen tak pro nic za nic.

čaj - čajvé moře, příprava čaje

Mýtus druhý: Čaj fermentujeme?

Téměř ve všech dostupných zdrojích, které zmiňují popis výroby čaje, je použit výraz fermentace, ačkoliv je chybný a jedná se o další mýtus.

Fermentace (kvašení) je proces „ …přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší. Kvašením získávají mikroorganismy energii podobně jako dýcháním; kvašení je sice jednodušší, ale také méně efektivní než dýchání.

Nepřijde mi, že by tento proces byl jakkoliv podobný něčemu, co se děje v čajovém listu po jeho utrhnutí / sběru. Fermentují se například papričky a okurky. Určitě ne čaj a určitě ne za pomocí mikroorganismů.

Oxidace je „ … poloreakce při níž dochází ke zvyšování oxidačního čísla prvku – oxidace je reakce při níž prvek ztrácí elektrony.“

Při výrobě čaje tedy nedochází k fermentaci, ale k jeho oxidaci.

3) Žádný kov

Čaj do kovové termosky nepatří.“ Divíte se proč, když ani na internetu kromě kovových věcí na čaj skoro nic jiného nekoupíte? V obchodech nám jsou nabízena kovová sítka na čaj, kovové konvičky na čaj, lžičky na míchání, kovové termosky. Žádná z věcí, která je kovová (a je jedno zda z železa, oceli, hliníku či mědi) by se pro přípravu a uchovávání čaje neměla vůbec používat.

Při kontaktu čaje (opravdového čaje z výše zmíněného čajového keře) s kovem dochází k silné chemické reakci. Malý test: Nalijte si čerstvě vyluhovaný zelený čaj do kovové nádoby, ideálně termosky, kterou poté zavřete. Zapamatujte si barvu, která by měla být opravdu zelená / žlutozelená. Počkejte 1-2 hodiny a čaj z termosky vylejte do skleněné nádoby, abyste mohli pozorovat změnu barvy. Barva čaje již nebude ani náznakem zelená. Bude vypadat jako černý čaj. To znamená, že barva bude oranžová až tmavě oranžová. V krajních případech může být do hněda. Tento proces obvykle trvá více než 16 hodin. Když čaj přijde do kontaktu s kovy, tak se zrychlí. Oxidace jako taková nebude mít negativní vliv na Vaše zdraví, ale čaj ztrácí účinné látky a mění se jeho chuť.

Moje rada: Nepoužívejte kovové předměty v kontaktu s čajem. Doporučuji keramiku nebo sklo.

čaj - japonská čajová konvička

4) Na teplotě záleží

Nejednou jsem od svých kamarádů i známých slyšel výrok „zelený čaj nepiji, nechutná mi“. Kdykoliv tato věta zazněla, musel jsem se zeptat: „Proč ti nechutná? Jak teplou vodou jsi ho zalil?“ Odpověď byla téměř vždy: „Vroucí vodou“. Nikdy se mi nestalo, že by dotyčný věděl, že na zelený čaj se nelije vroucí voda. Je tedy jasné, že většina odmítačů zeleného čaje si ani neměla šanci udělat názor na zelený čaj, který by mohl chutnat jako zelený čaj.

Čaj je plný různých jemných tónů jak ve vůni, tak v chuti. Je to podobná věda jako v případě vína. Málokdo tomu rozumí tak, že dokáže vysvětlit, kde se tato vůně bere a proč další rok sklizně ze stejné plantáže už v čaji nebyla. Stejně tak nikdo přesně neví, kde se bere vůně a chuť tzv. „spáleného“ čaje, tedy zeleného čaje zalitého vroucí vodou, ve kterém se objevují nepříjemné tóny vařené zeleniny, ryb, něčeho zkaženého a mdlého. Některé zelené čaje tuto chybu v přípravě snáší lépe, některé hůře. Jasné ale je, že zelený čaj zalitý vroucí vodou nebude chutnat, jak má.

Doporučená teplota vody pro přípravu zeleného čaje je cca 70°C. Vroucí vodu nalijte do hrnečku a nechte tak 3-4 minuty odstát. Až potom teprve zalijte čaj.

Zkuste to a třeba Vám zelené čaje nakonec zachutnají.

5) Čaj jako lék

U čaje jsou často zmiňovány pozitivní účinky na lidské zdraví, které byly známy již tisíce let ve staré Číně. V asijských zemích, kde je čajová kultura podstatně více zakořeněná než na jiných kontinentech, z těchto pozitivních vlivů čaje na lidské zdraví těží do dnešní doby. Nízký výskyt rakovinných onemocnění a srdečních příhod v Číně je mimo jiné přisuzován právě i pravidelné konzumaci čaje.

Všechny vlivy na lidské zdraví níže popsané se týkají pouze čajů sypaných, o kterých je ostatně celý tento článek. Je hodně diskutabilní, jaké pozitivní účinky má čaj sáčkový. Čajové sáčky jsou naplněny několika druhy čaje. Jeden sáček může obsahovat až 100 různých druhů čaje. Jedná se o nejjemnější zbytky, které vznikají při zpracování běžných listových čajů. Čajový prach používaný v sáčcích prošel i těmi nejjemnějšími síty až na úplné dno, buď na zem (beze srandy) nebo do sběrné nádoby. Po odstranění nečistot se tento prach sesype do pytlů, o které mají zájem firmy jako Teekanne a jim podobné. To by mělo stačit jako vysvětlení, proč se pozitivní účinky čaje nedají očekávat i od čaje ze sáčků. Někteří výrobci jsou na krabičku se sáčkovým čajem schopni napsat „louhovat 3-5 minut“, což je u čaje moc dlouho. Správná doba louhování je cca o 2/3 kratší. Nikomu pak nic takového, snad ani nemůže chutnat.

Používejte tedy sypané čaje od kvalitních výrobců, abyste nepřišli o pozitivní zdravotní účinky pravidelné konzumace čaje.

čaj - čajové moře, příprava čaje

Jedny z prokázaných účinků čaje na lidské zdraví jsou:

  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
    • 2-4 hrnky černého čaje denně snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění o 40-60%.
  • Snížení cholesterolu
    • Konzumace zeleného čaje výrazně snižuje cholesterol v krvi, řádově o 10-15%,
  • Snižení rizika rakoviny
    • Obecně každodenní pití černého i zeleného čaje snižuje riziko rakoviny o 30-60% v závislosti na typech rakoviny.
  • Posílení imunitního systému
    • Černý čaj se ukázal jako efektivní stimulant imunitního systému. Jeho pravidelná konzumace zajistí lepší obranyschopnost proti bakteriím, virům a plísním.
  • Snižení rizika osteoporózy
    • U mnoholetých konzumentů čaje (6 a více let) se výrazně zpomaluje proces demineralizace kostí spojených s věkem. Riziko osteoporózy je u čajových pijáků o 20-30% nižší.
  • Zubní hygiena
    • Dalším důkazem, že černý čaj působí proti bakteriím je fakt, že pomáhá udržovat pH v ústech a čistí ústní dutinu. U pravidelných konzumentů čaje to znamená o 50 – 60% méně kazů.

Čaj běžně obsahuje:

  • Katechiny (antioxidanty, fenoly)
  • Kofein
  • Theanin
  • Vitamíny C, B, E
  • Saponiny
  • Fluorin
  • Minerály
  • Kyselina gama-aminomáselnou (GABA)
  • Chlorofyl

Konzumací čaje svému zdraví prospějete. To ale snad nebude jediný důvod, proč mu po přečtení tohoto článku dáte šanci.

čaj - černý a zelený čaj