Recept od Jardy
Tofu variace: Mrkuma
Difficulty: Snadné2
porce30
minutes30
minutesTofu s mrkví a cuketou ochucené kurkumou. Jako přílohu servírujeme jáhly se žampiony a zelenou čočku. Jáhly se žampiony jsou pro nás zatím jednou z nejchutnějších kombinací příloh vůbec. A možná i důvod, proč jsme si jáhly oblíbili. Vyvážené, chutné a za chvilku hotové.
Co budeme potřebovat
Zelenou čočku
Jáhly
2-3 žampiony
1 ks tofu (200g)
1 ks mrkev
1/3 cukety
Trochu bílého zelí
Sůl, kurkumu
Jak na to
- Zelenou čočku je nutné minimálně 12 hod předem namočit. Vodu z čočky slijeme a dáme vařit v čerstvé vodě. Hladina vody by měla být min. 3 cm nad čočkou. Víc vody nevadí. Nechte vařit 30 – 45 min do měkka. Vodu nesolte.
- Na další plotýnce uvaříme jáhly. Vemte jeden hrneček (250 ml) jáhel. Nasypte je do hrnce. Zalejte vodou v poměru 1:2,5. Tudíž na 1 hrneček jáhel – 2,5 hrnečku vody. Dejte vařit. Až se voda začne zlehka vařit, ihned zlutmte na 1/4 výkonu. Vaří se jako rýže tzn. vždy s pokličkou na hrnci, do vyvaření vody (cca. 15 minut). Vodu nesolte a jáhli nemíchejte.
- Připravíme si 1/4 hrnku vody a do ní rozmícháme cca 1/2 čajové lžičky kurkumy, ne více. Je to velmi výrazné koření.
- Zatímco se nám všechno hezky vaří, vyplníme čas krájením zeleniny, tofu a žampionů. Doporučuji krájet na kostičky: tofu na větší, zeleninu na drobno.
Rád bych zde upřesnil „trochu bílého zelí“ v surovinách – je tím myšlena cca 1 hrst po nakrájení na jemné nudličky. - Přípravu máme za sebou. Po nakrájení surovin počkáme na dovaření jáhel. Až se jáhly dovaří, rozehřejeme pánev na plný výkon a přidáme 1-2 velké lžíce slunečnicového / olivového / rýžového oleje (doporučuji rýžový a olivový kvůli chuti). Přihodíme nakrájené žampiony. Smažíme zprudka dozlatova. Až nám žampiony začnou chytat barvu přidáme dvě sběračky jáhel (1 zarovnaná sběračka je cca jedna porce) a dosmažíme spolu se žampiony.
Ke konci smažení osolíme dle chuti a naposledy zamícháme. Pak můžeme dát na jinou plotnu, prikrýt puklicí a nechat na minimální výkon hřát, aby příloha nevychladla, nebo servírovat na předehrátý talíř. - Nyní je třeba postupovat rychle, aby nám jáhly nevychladly – především v případě, že jsou již připravené na talíři. Na rozpálenou pánev hodíme kostky tofu a zprudka rychle osmažíme, ideálně ze vše stran. Po pár minutách přihodíme zelí, mrkev a cuketu. Smažíme stále za vysoké teploty, proto míchejte a míchejte. Až nám všechny ingredience chytnou barvu, zalejeme je připravenou vodou s kurkumou a osolíme. Promícháme a servírujeme na talíř.
- V průběhu přípravy tofu (krok 6) se dovařila čočka. Doufám, že jste v mezičase slili přebytečnou vodu. Servírovat můžeme čočku (dle vašeho uvážení) teplou hned po vaření, orestovat ji s trochou oleje na pánvi po zelenině. Opět nesolíme, dosolujeme ideálně až na talíři.
Co by Vás mohlo zajímat
- Často se v tomto receptu (i v dalších) bude objevovat pokyn k nesolení potravin, které se vaří ve vodě. Především pokud jde o rýži, jáhly, čočku a vše jim podobné. Důvod je jednoduchý – výsledná chuť. V jídle je důležité, aby se chutě nesmíchaly. Nechceme od žádné ingredience, aby nasála slanou chuť ani žádnou jinou, protože má svou vlastní a my ji nechceme ztratit. Chuťově je například rýže dosolená až po vaření mnohem chutnější než ta solená při vaření ve vodě. Rovněž např. u zeleniny zde probíhá mnoho chemických procesů. Garantuji Vám, že pokud si navyknete solit těsně před servírováním na talíř, budete se divit, kolik koření vlastně nepotřebujete a jak mdlá chuť vařené zeleniny nebo příloh úplně zmizela.