Adršpašsko-teplické skály

TIP NA VÝLET

Náš výlet skrz Národní přírodní rezervaci „Adršpašsko-teplické skály“ v CHKO Broumovsko začal u železniční zastávky v obci Janovice, kde jsme zaparkovali auto a vlakem odjeli do zastávky „Adršpach“. Ve vlaku musí mít pes náhubek. Nezapomeňte ho doma. Vlak jezdí každé dvě hodiny (léto 2020), proto jsme se rozhodli, že bude lepší se vracet k autu než na konci výletu čekat na vlak.

Přestože jsme u vstupní brány s pokladnou v obci Adršpach byli ve čtvrt na devět, tak nás tam překvapila fronta. Byl pracovní den o letních prázdninách. Do areálu Adršpašsko-teplických skal jsme platili vstupné ve výši 120 Kč za dospělou osobu a 10 Kč za psa. Psi musí být na vodítku. Bylo to i kontrolováno.

Adršpašské skály

Adršpašsko-teplické skály: Pískovna
Pískovna

Ihned za vstupní branou uvidíte zaplavený pískový lom s průzračnou vodou, okolo ktérého se můžete po modré turistické značce projít. My jsme ale pokračovali dál po zelené. Na této trase si všimněte popsaných šipek, které návštěvníkům ukazují jednotlivé skalní útvary jako například Homole cukru, Džbán nebo Orlí hnízdo. Prošli jsme také skrz gotickou branku. Na rozcestí se žlutou turistickou trasou jsme se vydali po žluté – směr Adršpašské jezírko.

Adršpašsko-teplické skály: Homole cukru
Homole cukru

S ohledem na oblíbenost Adršpašsko-teplických skal, které jsou nejrozsáhlejším pískovcovým skalním městem v Evropě, doporučuji výlet naplánovat na ráno, pracovní den a ideálně mimo hlavní sezónu. My jsme splnili dvě z těchto podmínek, a i přesto to od hlavního vchodu až po Adršpašské jezírko vypadalo jako na Václavském náměstí. Kromě toho má člověk na naučné stezce opravdu striktně vytyčenou trasu. Všude jsou plůtky a zábrany, aby lidé nechodili mimo cestu a nepoškozovali skály. S ohledem na množství návštěvníků je to ale pochopitelné.

Adršpašsko-teplické skály
Adršpašsko-teplické skály
Adršpašsko-teplické skály: Hromový kámen
Pamětní kámen

Naučná stezka Adršpašskými skalami je opravdu pěkná. Ale velké množství návštěvníků, omezenost pohybu a pes na vodítku není úplně ideální konstelace, aby se člověk mohl v klidu kochat a koukat do nebe po skalách. My jsme spíš museli koukat pod nohy, abychom do někoho nevrazili.

Adršpašsko-teplické skály: Garm na vodítku

Vlčí rokle

Proto jsme si opravdu oddychli, když jsme po žluté turistické trase procházeli Vlčí roklí, 7 km dlouhým kaňonem, podél Skalního potoka do Teplických skal. Tím nechci říct, že by v Teplických skalách lidé nebyly. Ale pořád se zde dostanete do částí, kde je příroda „nespoutanější“ a je tam minimum lidí.

Vlčí rokle
Vlčí rokle

Jeden příklad za všechny. Kvůli velkému množství návštěvníků jsme v Teplických skalách vynechali zříceninu hradu Střmen, která se nachází na vysoké skále. Přístup je tam pouze po strmých schodech a ve vrcholové části i po žebřících, kde se špatně vyhýbá.

Budete-li procházet Vlčí roklí, tak se určitě zastavte u laviček se stolkem, kde uvidíte Stříbrný pramen. Je to pramen vody, který vyvěrá přes písčité dno přímo do Skalního potoka. Pro pozorovatele to vypadá jako bublající písek v potoce.

Vlčí rokle

Teplické skály

Jestli jsou pro Adršpašské skály typické samostatně stojící skalní útvary, které dosahují výšky až 100 m, tak v Teplických skalách uvidíte spíše mohutné souvislé skalní stěny. Ale najdou se i výjimky. Symbolem Teplických skal je totiž tzv. Skalní koruna. Jedná se o štíhlou skalní věž, jejíž rozeklaný vrchol připomíná královskou korunu.

Na naučné stezce Teplickými skalami Vás určitě stejně jako nás uchvátí Skalní chrám. Jedná se o 50 metrů vysokou a 1,5 až 2,5 metru širokou puklinovou jeskyni. Za zmínku stojí i Velké chrámové náměstí, kde se skalní stěny rozestoupí a člověk jde po „náměstí“ mezi kapradím.

Teplické skály: Velké chrámové náměstí

U rozcestí „Teplické skály – Krápníky“ jsme opustili naučnou stezku a pokračovali po zelené turistické trase do Janovic k autu.

PS: Nenechte se oklamat fotkami. Bylo tam opravdu mraky lidí. O to víc jsme se snažili, aby na fotkách nebyli vidět.

Tip na další výlety:

V přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály jsou zpoplatněny naučné stezky: trasa vycházející z obce Adršpach a pak trasa z Teplic nad Metují. Pokud se ale vydáte z jihu na nejvyšší vrchol Adršpašsko-teplických skal Čáp (786 m), nebo do oblasti Supích skal, tak vstupné hradit nemusíte.

Určitě bychom také mohli doporučit v CHKO Broumovsko výlet přes Korunu na Božanovský Špičák.