TIP NA VÝLET
Délka trasy: 16,1 km
Převýšení: 679 m
Náročnost: lehce se zadýcháte – na začátku strmé stoupání
Terén: členitý
Mapa: https://mapy.cz/s/kodobalenu
Pozvání od kamarádů neodmítáme, proto jsme tentokrát měli i skvělé průvodce a o plánování výletu jsme se nemuseli starat.
Výšlap na Korunu
Na náš výlet jsme vyrazili z Božanova po žluté turistické značce směr Koruna (769 m.n.m). Auto je možné nechat na parkovišti vedle malé zvoničky na začátku naší trasy. Na prvních 2,6 km až k rozcestí „Koruna – vyhlídka“ nás čekalo převýšení 340 m, takže jsme se do kopce pěkně zahřáli a propotili tričko. Zbylých asi 400 m se šlo mezi skalami lesní pěšinou nebo po dřevěných lávkách. Odměnou za zdolání strmého výstupu byla pěkná vyhlídka ze skalnatého vrcholu Koruna na Broumovskou kotlinu a v dáli na vrcholky Javořích hor.



Broumovsko
Broumovská kotlina s centrem ve městě Broumov se rozprostírá mezi Broumovskými stěnami a Javořími horami, které tvoří hraniční pohoří s Polskem. Nejvyšším vrcholem Broumovských stěn je Božanovský Špičák. Město Broumov je nejen geografickým, ale i kulturním centrem Broumovské kotliny. Jeho historický význam byl v dřívějších dobách spojován především se zdejším benediktinským klášterem.
Jdeme dál ke Kamenné bráně
Z vrcholu Koruna jsme dále pokračovali po žluté turistické stezce směrem k Zaječí rokli. Určitě stojí za to se zajít podívat k pět metrů vysokému skalnímu útvaru nazývanému Kamenná brána. Je to pěkné vyhlídkové místo, které se nachází asi 150 m od hlavní stezky. Odbočka je dobře značená.

Po zastávce u Kamenné brány jsme pokračovali po žluté. 150 metrů za rozcestím „Zaječí rokle“ jsme odbočili vpravo na neznačenou stezku, která se napojovala na červenou turistickou trasu.
Naše další zastávka byly skalní útvary Kamenné hřiby a nedaleká vyhlídka, kde jsme se ve stínu schovali a snědli svačinu. Garm normálně nežebrá. Ale když člověk sedí na zemi a on má vše v úrovni očí, tak je pokušení opravdu velké. Kedlubny by nežral, ale kus placek z rýže a čočky si dá rád.

Poté co jsme se pokochali výhledem, bylo na čase se pomalu vracet zpět k Božanovu. Proto jsme od hřibů pokračovali k rozcestí „Nad Slavným“ a pak dál po červené. Tato část trasy byla asi nejméně zajímavá, protože se jednalo o cyklostezku a muselo se jít asfaltce. Ale jinak byl celý výlet opravdu povedený. Člověk šel po lesních cestách, chodníčkách, někdy po schodech vytesaných do kamene nebo procházel skalní průrvou.
Za výhledy na Božanovský Špičák
Na rozcestí „Pánův kříž“, kde se nachází přístřešek k odpočinku, jsme sešli z červené značky. Museli jsme kousek po zelené a pak pokračovali po žluté skrz tzv. Kamennou ZOO až na Božanovský Špičák (773 m.n.m.). Po cestě jsme míjeli zajímavé skalní útvary jako Veverku, Kočku, Kačenku nebo Velblouda. Asi už nemám dostatek fantazie a stejně jako dospělí v knize Malý princ viděli pouze klobouk místo hroznýše se slonem v břiše, já viděla jen krásné skalní útvary ale žádná zvířátka.
Nakonec už jen zbývalo sejít dolů z „Pánova kříže“ k rozcestí „Máchovský kříž“ a pak po modré zpět do Božanova.

Procházka po Božanově
Ráda bych doporučila i procházku po Božanově. Obzvlášť pokud si rádi prohlížíte místní lidovou architekturu. Jednak v této oblasti mluvíme o tzv. domech východosudetského typu – jsou to přízemní původně roubená, později cihlová stavení se strmou sedlovou střechou z břidlice. Ty vysoké a strmé střechy nejdou přehlédnout. Vedle toho uvidíte i hodně selských dvorců, které byly postaveny v době klasicismu a empíru. Poznáte je podle fasády zdobené antickými dekoračními prvky. Ve štítě pod střechou mají tři malá okénka vedle sebe. Zajímavé jsou i vstupní portály, kde po obou stranách dveří najdete malá sedátka. Často je na domech také vidět pískovec, který se v Božanově pořád ještě těží.
Tipy na další výlety v CHKO Broumovsko najdete ZDE.
1 Response
[…] spíše než pokličky skalní útvary připomínaly kamenné hřiby, které jsme viděli na našem výletě na Korunu v CHKO Broumovsko. Mšenské pokličky vznikly erozí kvůli nestejné odolnosti pískovce. Skládájí se ze třech […]