Z obce Kryštofovo údolí na zříceninu Roimund

TIP NA VÝLET

Délka trasy: 13 km

Převýšení: 387 m

Náročnost: lehce se zadýcháte

Terén: členitý

Mapa: https://mapy.cz/s/cajajeluno

Malebná vesnice Kryštofovo údolí

Dnešní výlet není pouze o cíli, ale také o výchozím bodě. Kryštofovo údolí je malebná vesnice v údolí říčky Rokytky nedaleko Liberce. V této vesnici uvidíte převážně roubené a hrázděné domy. Jedná se o vesnickou památkovou rezervaci. Je to i poznat na množství turistů, kteří se ve vesnici doslova točí. Potkali jsme tu dokonce menší zájezdní autobus. Nicméně ani turistický ruch pro nás neubral tomuto místu na kouzlu. Kryštofovo údolí bychom přirovnali k Rujáně nebo k Hallstattu, avšak s tím rozdílem, že domy nevypadají vyumělkovaně, ale mají opravdu to kouzlo původní architektury. Jsou velmi hezky udržované. Pro fotografy je to pastva pro oči.

Lidová architektura v obci Kryštofovo údolí
Kryštofovo údolí a říčka Rokytka
Kryštofovo údolí - architektura

Nejdůležitější památkou je místní barokní dřevěný kostel sv. Kryštofa z konce 17. století. Od parkoviště stačí přejít kamenný můstek se sochou sv. Jana Nepomuckého. Vyjít schody a jste u něj. Kromě toho se lidé v obci obdivují místnímu orloji v bývalé trafostanici a venkovnímu betlému.

Zřícenina hradu Roimund

Když jsme se dostatečně pokochali místní architekturou, která je pro nás Jihočechy zvyklé na selské baroko opravdu fascinující, vyrazili jsme po žluté turistické značce na výlet směr zřícenina hradu Roimund. Nejdříve jsme pomalu stoupali proti toku Vlčího potoka. Žlutou turistickou trasu jsme u rozcestí „Dub republiky“ vyměnili za modrou a teprve těsně před zříceninou jsme se vrátili zpět na žlutou.

Trasa tohoto výletu vede napůl po lesních stezkách a napůl po asfaltových cestách bez provozu. Zajímavé je i velké množství turistických přístřešků, které jsme na této trase míjeli.

Cestou necestou na Roimund
Rozcestí Buk republiky - Kryštovo údolí

hradu Roimund (někde také Raimond) se moc nedochovalo. Důvod je jednoduchý – už v 15. století byl podle historických zdrojů opuštěný. Na místě si můžete všimnout pouze malého pozůstatku hradeb a četných terénních nerovností, které napovídají o tom, kde byly další prostory hradu jako palác nebo příkopy a opevnění. Areál je volně přístupný.

Cestou na zříceninu Roimund
Zřicenina Roimund

Od zříceniny jsme šli po žluté turistické značce až ke studánce „Pod Velkým Vápenným“, kde jsme nabrali vodu pro Garma, a pokračovali jsme až k rozcestí „Trávník“. Původní plán byl přejít zde na červenou, ale protože jsme už byli ucapkaní, tak jsme si trasu zkrátili po zelené turistické značce a neznačené lesní cestě zpět na žlutou, po které jsme vycházeli z Kryštofova údolí. Na neznačené lesní cestě nás překvapil nádherný výhled na Ještěd.

Výhled na Ještěď
Českosloveské opevnění

Kromě všech výše popsaných zajímavostí si můžete už na mapě při plánování výletu všimnout linie bývalého československého opevnění. Na místě pak uvidíte četné železobetonové objekty lidově označované jako řopíky, která byly vybudovány ve 30. letech 20. století jako součást lehkého opevnění.

Československé opevnění - řopík