TIP NA VÝLET
- Délka trasy: 7,4 km
- Převýšení: 215 m
- Náročnost: procházka na pohodu – mírné stoupání jen pod Troskami
- Mapa: https://mapy.cz/s/kodaparebo
Původně se tento výlet měl jmenovat „Okolo hradu Trosky“. Ale nerada bych, aby si někdo přečetl jen nadpis a vyrazil s hafanem na Trosky. Na zříceninu hradu Trosky mají totiž psi vstup zakázán. Jsem zvyklá, že psi všude nesmí, proto to většinu dopředu ještě kontroluji. A jak prozrazuje slovo většinou, tentokrát jsem to neudělala, Je to přece zřícenina a tam jsme nikdy problém neměli. O to víc jsem byla na místě překvapená. Nicméně o nic nešlo. Garma jsem nechtěla nechat čekat samotného před hradem. I když v podhradí mají něco jako „parkoviště pro psy“, a proto jsme šli prostě dál.

Podél tří rybníků: Vidlák, Hrudka a Rokotnický rybník
Ale pěkně od začátku. Na placeném parkovišti u rybníka Vidlák jsem nechala stát auto a vydala jsem se s Garmem na naučnou stezku Podtrosecká údolí směrem k obci Borek. U parkoviště najdete kemp, restauraci a kiosek, ve kterém se platí parkovné: 15 Kč za hodinu nebo 40 Kč za dne. Nejdříve cesta vedla ve stínu podél rybníka Vidlák. Na konci rybníka se zanášením jeho mělké části vytvořil mokřad s typickou flórou a faunou pro tento biotop. Tento mokřad o rozloze 3,8 ha je od roku 1979 chráněn jako Přírodní rezervace rašeliniště Vidlák. Aby se zabránilo zalesnění a ohrožení tohoto unikátního biotopu, tak je mokřad pravidelně kosen.



Mokřady, rybníky a vodní toky pod Troskami tvoří v CHKO Český ráj unikátní přírodní prostředí, které je od roku 1999 chráněno jako Přírodní rezervace Podtrosecká údolí. My na tomto výletě projdeme jen malou část. Jen pro Vaši představu naučná stezka Podtrosecká údolí začíná na železniční zastávce v obci Malechovice a končí u Muzea motocyklů, nedaleko železniční zastávky Borek. Je dlouhá celkem 10,4 km a já jsem prošla jen necelé tři kilometry této trasy. To znamená, že se do této části Českého ráje určitě ještě vrátíme.
Na první pohled připomíná krajina pod Troskami díky rybníkům Třeboňskou pánev a stejně jako v jižních Čechách slouží většina rybníků k chovu ryb. Ale na druhý pohled si uvědomíte, že jste pořád v Českém ráji. Terén je tu členitější a všude jsou k vidění pískovcové skály. Soustava rybníků byla v údolí pod Troskami vytvořena v 16. století.
Mezi rybníkem Hrudka a Rokytnickým rybníkem je hezké odpočívadlo. Popojdete-li dál až na hráz Rokytnického rybníka, tak si můžete přes vodní hladinu vychutnat pěkný výhled na Trosky. Zříceninu hradu Trosky, která je dominantou a symbolem CHKO Český ráj, uvidíte z různých stran během celého výletu. Slouží proto jako dobrý orientační bod.

Na Trosky jen bez psů
Od Rokytnického rybníka vedla naše trasa po méně frekventované silnici. Dobré bylo, že už byl Garm vyběhaný, takže mu nevadilo jít na vodítku. U Muzea motocyklů, kde končí naučná stezka, musíte směrem k Troskám pokračovat doprava po modré turistické trase. To ale znamenalo, že i dalších cca. 1,4 km jsme museli jít po silnici. Tato silnice je jednou z příjezdových cest ke zřícenině hradu Trosky, proto si umím představit, že zde může být o letních prázdninách větší provoz. Já jsem ale na tento výlet vyrážela brzo ráno s východem slunce, proto okolo nás projelo jen pár aut.
Těsně před cedulí konec obce se modrá značka stačí vpravo do kopce na louku. Pokud se při stoupání ohlédnete, tak v dáli uvidíte zámek Hrubá Skála. Pak jsme s Garmem museli ještě jednou přejít silnici a stále pokračovat do kopce po modré značce. U rozcestí „Trosky – hrad“ je turistická chata s občerstvením. Pokud by vás bylo víc, tak tady může počkat hlídač psů a vy můžete jít na zříceninu.


Já jsem ale vyrazila dolů z kopce. Míjela jsem parkoviště. Pokud se někdo nebude chtít procházet jako my krásnou přírodou, tak stačí přijet pod zříceninu, vyšlapat pár set metrů a je v cíli. To dělá z hradu Trosky vyhledávaný turistický cíl.
Cesta zpět po Zlaté stezce Českého ráje
Od parkoviště jsem pokračovala po silnici po červené turistické trase tzv. Zlaté stezce Českého ráje. Až jsem došla na křižovatku ve tvaru písmene T, kterou jsem přešla na druhou stranu. Dále už cesta vedla mimo hlavní tahy. Prošla jsem obcí Kouty a pomalu jsme se s Garmem vraceli zpět k parkovišti u rybníka Vidlák. Cesta už byla jen z kopce. Těsně nad rybníkem Vidlák jsme museli sejít vysoké kamenné schody, ale jinak na výletě žádné velké nástrahy nebyly. Na hrázi rybníka Vidlák se natáčela scéna ze známého českého filmu „Jak dostat tatínka do Polepšovny“… „Vodník! A říká mi Fando.“

Co napsat závěrem. Na tomto výletě jsou delší úseky, které vedou po silnici, proto na sebe a své čtyřnohé parťáky dávejte větší pozor. A pokud víte, že váš pes neumí ukázněně chodit na vodítku, tak se vykašlete na tento okružní výlet a naplánujte si trasu jen například tam i zpět podél naučné stezky Podtrosecká údolí.